Néhány évtizede megszületett egy új orvosi szakma, az alvásmedicina. Magyarországon is több, mint 2 évtizedes múltra tekint vissza. Számos jól képzett szomnológus dolgozik az alváslaboratóriumokban. Az alvászavarokkal való foglalkozás fontosságát jelzi a BNO változása is, mely szerint a legújabb klasszifikációban az alvás és ébrenléti zavarok csoportja önálló főkategória lett.
2017-ben jelent meg a SpringMed Kiadó gondozásában az "Alvásmedicina Kézikönyve", mely az alvászavarok elméleti hátterét, az egyes betegségek részletes leírását tartalmazza. A laboratóriumi hálózat bővülése, a diagnosztikai eszköztár sokszínűsége, összetettsége megköveteli a vizsgálati módszerek precíz ismeretét is.
Jelen könyv ehhez nyújt segítséget.
A szerzők ismertetik az alvásvizsgálatok végzéséhez, értelmezéséhez szükséges alapvető elméleti hátteret, majd részletesen bemutatják az egyes vizsgálati típusokat. Minden vizsgálati eljárásról részletes ábraanyag található, ezért a könyv alvásvizsgálati (poliszomnográfiás) atlaszként is haszonnal forgatható. A Függelékben a vizsgálatokkal kapcsolatos leletformátumok találhatók, valamint 100, elemzésre való ábra segíti a vizsgára való felkészülést, illetve az ismeretek frissítését, bővítését a könyv utolsó fejezetében, az Ábragyűjteményben.
E hiánypótló könyvet az alváslaboratóriumokban dolgozó, vagy éppen a szomnológusi licencvizsgára készülő orvosoknak és alvástechnikusoknak ajánljuk.
Tartalom